Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів

Своїм знаменитим сигналом "біп... біп... біп"
супутник повідомив усьому світу про початок космічної ери.

Перший штучний супутник Землі

4 жовтня 1957 року на орбіту Землі було виведено перший у світі штучний супутник. Супутник отримав назву ПС-1 («Найпростіший Супутник-1»), на орбіту його вивела ракета-носій Р-7 («Супутник-1») з космодрому Байконур.

Сам супутник був невеликим, його діаметр складав 58 сантиметрів, а важив він 83,6 кілограма. ПС-1 оснастили чотирма антенами, завдяки яким і отримав свій відомий зовнішній вигляд, з передачі сигналів. Пристрій складався з двох алюмінієвих відполірованих (використовувався сплав алюмінію) напівсфер, які були з'єднані між собою болтами. Краї герметизувалися гумовою прокладкою. Усередині супутника розміщувався блок живлення (срібно-цинкові акумулятори, вага яких складала 50 кілограмів), а також передавач, вентилятор, система терморегулювання та різні датчики.

Практично ж відразу після відділення супутника від другої ступені ракети-носія, ПС-1 почав передавати сигнал, який почули не лише фахівці, але й радіоаматори практично всіх країн. З цього моменту і розпочався відлік космічної ери людства.

Польоту першого у світі штучного супутника Землі передувала титанічна робота вчених та конструкторів. Над створенням штучного супутника Землі на чолі із засновником практичної космонавтики С.П. Корольовим працювали вчені: М.В. Келдиш, М.К. Тихонравов, М.С. Лідоренко, В.І. Лаппо, Б.С. Чекунов та багато інших.

Перший в історії людства супутник проіснував, як космічне тіло, порівняно недовго – 92 доби, до 4 січня 1958 року, зробивши 1440 обертів навколо Землі (близько 60 млн. км), а його радіопередавачі працювали протягом двох тижнів після старту. Його сигнали "біп... біп... біп..." протягом 21 доби зворушило свідомість усіх землян. За своєю значимістю це науково-інженерне досягнення немає собі рівних в історії людства.

Зарубіжні журналісти писали, що «це було вселенське потрясіння», і називали запуск першого штучного супутника Землі «не тільки великим науковим досягненням, але і однією з найбільших подій в історії всього світу». Завдяки першим штучним супутникам світова наука збагатилася новими знаннями важливого значення про верхні шари земної атмосфери та космічного простору.

Підприємства організатори