Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів
Георгій Тимофійович Береговий

«Повітряний снайпер, льотчик-випробувач, космонавт, керівник підготовки космонавтів. Складно уявити, що все це про одну людину. Змінювалися часи та епохи, але двічі Герой СРСР Георгій Береговий завжди залишався вірним авіації.»

Кирило Копилов, історик

 

Георгій Тимофійович Береговий

15 квітня 2021 року минуло рівно 100 років з дня народження льотчика-космонавта СРСР, двічі Героя Радянського Союзу, учасника Великої Вітчизняної війни Георгія Берегового.

Георгій Береговий – єдиний з радянських космонавтів, хто отримав перше звання Героя Радянського Союзу під час Великої Вітчизняної війни, а друге – за політ у космос. У роки війни льотчик-штурмовик гвардії капітан Береговий зробив 186 бойових вильотів, бомбив і штурмував ворожі танки, артилерійські батареї, річкові переправи і ешелони, тричі був збитий, три рази горів у літаку, але завжди повертався в стрій. В ході боїв за Сандомирський плацдарм гвардії капітан Береговий був учасником легендарного «зоряного» нальоту радянської авіації на фашистський аеродром під Львовом.

26 жовтня 1968 році відбувся політ пілотованого корабля «Союз-3» з космонавтом Георгієм Береговим на борту. З тих пір з космодрому Байконур було здійснено понад півтори сотні запусків легендарного корабля з сімейства «Союзів». А тоді, 53 роки тому, Георгій Тимофійович Береговий став першим, хто після трагічної загибелі товариша по загону космонавтів, командира «Союз-1» Володимира Комарова, відправився в політ на космічному кораблі однойменної серії. Повністю закінчивши програму експерименту, 30 жовтня 1968 року космонавт Георгій Береговий благополучно повернувся на Землю.

Потім на його плечі лягла відповідальність за весь Центр підготовки космонавтів імені Юрія Олексійовича Гагаріна. Він очолював його з 1972 по 1987 рік. За цей час в Центрі були підготовлені 239 космонавтів, здійснено 38 запусків, розпочато програму міжнародного співробітництва «Інтеркосмос».

Чи не менше, ніж в роки війни і під час польоту в космос, прославився Георгій Береговий, працюючи льотчиком-випробувачем. Він підняв в перший політ і виконав випробування літака Р-2 (І-320) в 1949 році. Брав участь у випробуваннях МіГ-19П, СМ-12, СМ-30 (МіГ-19), Як-27К, Су-9, Ту-128, був провідним льотчиком-випробувачем на державних випробуваннях літака Як-25. 14 квітня 1961 року він був удостоєний звання «Заслужений льотчик-випробувач СРСР».

Георгій Береговий став почесним громадянином міст Калуга (РФ), Луганськ, Єнакієве, Вінниця, Плевен (Болгарія). Він удостоєний звання Героя Болгарії, високих нагород Польщі, Угорщини, Румунії, Югославії. Він був лауреатом Державної премії СРСР (1981 р), а також відзначений Золотою медаллю імені К. Е. Ціолковського АН СРСР і Золотою медаллю імені Ю. О. Гагаріна (FAI).

Серед найвищих нагород Батьківщини, яких був удостоєний Георгій Береговий, – Орден Леніна, Орден Богдана Хмельницького 3-го ступеня, Орден Олександра Невського, Орден Бойового Червоного Прапора, відзначимо три медалі переможного 1945 року року: «За перемогу над Німеччиною», «За взяття Будапешта», «За взяття Відня ».

Георгій Тимофійович Береговий пішов з життя 30 червня 1995 року. Пам'ять про цю дивно мужню, яскраву, світлу людину жива. Його ім'я золотими літерами вписано в історію світової авіації і космонавтики, і воно не підвладне забуттю.

7 фактів про Георгія Берегового

  1. Одного разу під час випробувань Су-9, коли виникла небезпечна ситуація, Береговий не став катапультуватися і зумів врятувати літак. За це авіаконструктор Петро Сухий нагородив випробувача кінокамерою.
  2. В ході підготовки до космічного польоту під час випробування в сурдокамері Георгій Береговий вирізав складаним ножем з дерева модель літака Як-3, на якому літав у війну.
  3. Георгій Береговий зовні був дещо схожий на Леоніда Брежнєва, і ця обставина мало не стала для космонавта трагічною. 22 січня 1969 року офіцер Віктор Ільїн, який задумав вчинити замах на генерального секретаря, проник в Кремль в день зустрічі космонавтів і обстріляв машину з Георгієм Береговим. Шофер був убитий, Береговий, який сидів поруч з ним, отримав легкі поранення осколками скла. Він зумів перехопити кермо і зупинити машину.
  4. Георгій Береговий був консультантом на зйомках фільмів «Москва – Кассіопея» і «Отроки у Всесвіті».
  5. Георгій Береговий був прототипом генерала Крутогорова з фантастичного роману Олександра Казанцева «Фаети».
  6. Георгій Береговий – автор декількох автобіографічних книг: «Кут атаки» (1971), «Небо починається на Землі» (1976), «Про час і про себе» (1982), «Три висоти» (1986). Крім того, він входив в авторські колективи наукових праць з космонавтики і проблем підготовки до польотів в космос.
  7. Георгій Береговий був командувачем Всесоюзної комсомольської військово-спортивної гри «Орлятко».
Підприємства організатори