Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів

25 років від дня запуску українського космічного апарата "Океан-О"

На території України розташовано кілька підприємств, які мають досвід розробки космічних апаратів. Головним із них є КБ «Південне» та ВО Південмаш у місті Дніпро.

За роки незалежності в Україні розроблено, виготовлено  та виведено на орбіту 34 космічних апарата:

  • 31 космічний апарат розробки КБ "Південне" та виготовлення Південмашу, серед них космічний апарат "Океан-О" запущений 17 липня 1999 року;
  • 3 студентських наносупутника "PolyITAN-1", "PolyITAN-2" та "PolyITAN-HP-30" розробки та виготовлення НТУУ "КПІ"; запущено в космос у 2014, 2017 та 2023 роках.

17 липня 1999 року з космодрому Байконур ракетою-носієм «Зеніт-2» було виведено на навколоземну орбіту космічний апарат «Океан-О», призначений для вивчення Світового океану та суші.

КА «Океан-О» – це найбільший з розроблених КБ «Південне» та виготовлених ВО ПМЗ космічних апаратів масою близько 6,5 т. На відміну від попередніх розробок КБ «Південне» апарат «Океан-О» виконаний за конструктивно-компонувальною схемою з горизонтальним розташуванням поздовжньої осі в польоті. Горизонтальна схема дозволила розмістити великогабаритні двосторонні антени, платформу і ферму з дослідницької апаратурою в зоні корисного вантажу під обтічником носія і при цьому не використовувати високоточні поворотні пристрої в конструкції космічного апарату

«Океан-О» – це ціла космічна лабораторія, яка несла на борту унікальний вимірювальний комплекс з 13 дослідних приладів, що доповнювали один одного за своїми інформаційними можливостями. Вони дозволяли проводити комплексні синхронні дослідження у видимому, інфрачервоному і мікрохвильовому діапазонах, а також синхронні (космос-земля) спостереження з використанням даних з наземних і морських платформ.

Мета місії «Океан-О» – дистанційне зондування Землі і Світового океану в оптичному, інфрачервоному і мікрохвильовому діапазонах електромагнітного спектру. Також це збір і передача інформації на наземні пункти з морських, льодових та наземних платформ з метою вивчення фундаментальних проблем і ефективного вирішення прикладних завдань, пов’язаних зі станом навколишнього середовища і впливом на нього природних і техногенних процесів. Крім того, це передача даних по радіоканалах на пункти прийому інформації в інтересах народного господарства, наук про Землю та міжнародного співробітництва.

Вже перші сеанси включень бортового дослідного комплексу за штатною програмою підтвердили блискучі інформаційні можливості КА «Океан-О». Дані з супутника можна використати в сільському господарстві, гідрометеорології, під час пошуку корисних копалин, вивченні океану й ресурсів, для підтримки безпеки судноплавства та в інших цілях.

«Океан-О» успішно пропрацював на орбіті більше 2,5 років (при гарантійному терміні 1 рік) і передав велику кількість цінної інформації. За роки експлуатації з супутника отримані понад 10 тисяч інформаційних повідомлень і більше 800 цільових знімальних матеріалів. Зокрема, за допомогою супутника вивчався вплив техногенних аварій та природних катаклізмів на земне, водне і повітряне середовища. Отримано також унікальні знімки районів України:

  • на заході Криму виявлено газове родовище;
  • у Наддніпрянському регіоні виявлено підтоплення низки районів; 
  • про можливі поклади нафти та газу на шельфі Чорного моря;
  • про лісові пожежі у зоні навколо Чорнобильської АЕС.
Підприємства організатори