Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів
Леонід Каденюк

«Космічний політ змінив моє сприйняття світу.»

Леонід Каденюк

 

До 20-річчя польоту до Космосу Леоніда Каденюка, першого космонавта України

З 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснено політ у космос першого космонавта України Леоніда Костянтиновича Каденюка. Вперше у космосі побували державний герб України, український прапор, пролунав гімн незалежної України. Леонід Каденюк здійснив свій політ через 36 років після польоту Юрія Гагаріна.

Леонід Костянтинович Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області, УРСР (Україна). У 1967 році закінчив 10 класів у середній школі села Клішківці зі срібною медаллю. У 1971 році закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (ЧВВАУЛ). З вересня 1985 до червня 1989 року навчався в Ахтубінській філії МАІ "Зліт" на вечірньому відділенні факультету літакобудування. Після закінчення 1989 року отримав спеціальність інженера-механіка.

23 серпня 1976 року був включений в загін радянських космонавтів як слухач-космонавт. Після закінчення Центру підготовки льотчиків-випробувачів та проходження повного курсу загальнокосмічної підготовки отримав кваліфікацію "космонавт-випробувач − льотчик-випробувач". Проходив підготовку за програмою "Буран". Склав іспити з систем корабля. Відпрацьовував систему посадки орбітального корабля "Буран" крутою глісадою на літаку-лабораторії МіГ-25 МіГ-31 у Літно-дослідному інституті ім. Громова. З листопада 1990 по березень 1992 – проходив підготовку за програмою "Союз-рятівник". Пройшов підготовку як командир багаторазового транспортного космічного корабля (МТКК) "Буран", повний курс підготовки як командир космічного корабля "Союз ТМ". Успішно склав іспити. Щорічно відряджувався до Державного НДІ ВПС для випробування літаків-винищувачів. Літав на 56 типах та модифікаціях сучасних літаків. В основному − на винищувачах.

У 1996 році під час набору за програмою спільного американо-українського польоту (набір НКАУ-1) пройшов відбір та медкомісію в Києві на базі інститутів Академії медичних наук, після чого був відправлений до США, де пройшов медкомісію у космічному Центрі ім. Л.Джонсона та первинно-ознайомчу підготовку до проведення космічного експерименту у космічному Центрі ім. Дж. Кеннеді. У листопаді 1996 був остаточно затверджений на включення в екіпаж. З грудня 1996 проходив підготовку до польоту в космічному Центрі ім. Л. Джонсона (Х'юстон). У травні 1997 року був призначений основним кандидатом на політ.

Леонід Каденюк здійснив політ у складі екіпажу Шаттла «Columbia» (STS-87) з 19 листопада до 05 грудня 1997 року. Тривалість польоту – 15 діб 16 годин 34 хвилин 04 секунди. Український космонавт-дослідник виконав широкий спектр робіт у рамках Спільного українсько-американського експерименту (СУАЕ), завданням якого було дослідження впливу мікрогравітації на зростання та розвиток рослин. Крім цього, Леонід Каденюк виконував експерименти Інституту системних досліджень людини з тематики "Людина та стан невагомості".

Сьогодні військовий льотчик-випробувач 1-го класу, генерал-майор ВПС України, Герой України, кандидат технічних наук, Президент Аерокосмічного товариства України, радник Генерального директора Державного космічного агентства України (ДКАУ) ) Леонід Каденюк займається громадською діяльністю, активно підтримує нові форми аерокосмічної освіти молоді та розвиток системи підготовки фахівців у галузі авіації та космонавтики.

Підприємства організатори