Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів

Владимир Федорович Уткин

«…Его блестящий талант в области разработки, проектирования и применения стратегической ракетной техники получил признание во всем мире, он пользовался уважением и вызывал восхищение ученых, инженеров и военных стратегов вне зависимости от того, какие страны они представляли.
Образ этого человека был сформирован, в первую очередь, благодаря доброте его сердца, честности и чувству юмора.
Именно эти качества подняли его на недосягаемую высоту…»

астронавт НАСА Джо Генри Энгл

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Федорович Уткін

Володимир Федорович Уткін – доктор технічних наук, дійсний  Національної академії наук України, Міжнародної академії астронавтики, президент Академії космонавтики імені К.Е. Ціолковського. Він очолював координаційну науково-технічну раду РКА та РАН з досліджень та експериментів на пілотованій станції "Мир" та російському сегменті МКС. Він є автором понад 200 наукових праць та винаходів.

Народився 17 жовтня 1923 року у селищі Пустобор Єрахтурського району язанської області. У 1941 році Володимир Уткін з відзнакою закінчив середню школу №2 у місті Касимові, і вже в серпні був призваний до лав Червоної Армії та направлений до училища зв'язку, потім до 21-го окремого полку зв'язку. Учорашній школяр став військовим телеграфістом, сержантом 49-ї окремої роти зв'язку 278-ї Сталінської Червонопрапорної Сибірської ордена Суворова II ступеня винищувальної авіаційної дивізії Резерву Ставки Верховного Головнокомандування.

1946 року В.Ф. Уткін вступив до Ленінградського військово-механічного інституту. Після успішного закінчення інституту у 1952 році отримав розподіл до одного з провідних конструкторських бюро країни - КБ "Південне" у місті Дніпропетровську. Працював інженером-конструктором, старшим інженером, потім очолював різні науково-дослідні та проектно-конструкторські підрозділи: начальник групи, начальник сектора, заступник начальника відділу, заступник головного конструктора.

В 1967 призначений першим заступником головного конструктора і начальника КБ "Південне", в 1971 - головним конструктором і начальником, а в 1979 - генеральним конструктором і начальником КБ. З 1986 року він був генеральним директором та генеральним конструктором НВО "Південне".

Як розробник та керівник науково-дослідних робіт В.Ф. Уткін безпосередньо брав участь у створенні сучасних ракет-носіїв та космічних літальних апаратів. Під його керівництвом розроблено та здано на озброєння чотири стратегічні ракетні комплекси, які забезпечили паритет вітчизняних ракетно-ядерних сил з відповідними силами США, створено кілька ракет-носіїв. Останні розробки - високоефективна, екологічно чиста ракета-носій "Зеніт", здатна виводити на навколоземну орбіту 12 тонн корисного вантажу, твердопаливна ракета СС-24, яка може стартувати не тільки з шахти, високоефективна стратегічна ракета СС-18, що не має аналогів у США.

У сфері космічних апаратів було введено до ладу різні супутники оборонного і наукового призначення. Загалом на різноманітні орбіти було виведено понад триста апаратів сімейства "Космос", які становлять значну частину від загальної кількості супутників цієї серії.

До досягнень КБ, очолюваного В.Ф. Уткіним, відносяться також створення орбітальних головних частин ракет, що розділяються, розробка унікального мінометного виду старту важкої ракети з шахти, вирішення комплексу науково-технічних проблем, що забезпечують безперервне бойове чергування рідинних ракет в заправленому стані протягом багатьох років, а також стійкість ракет при дії на них вражаючих чинників. Стратегія конструктора-науковця В.Ф. Уткіна - знаходження альтернативних оптимальних науково-технічних рішень за мінімальних витрат.

В.Ф. Уткін - активний учасник робіт у галузі міжнародного співробітництва з дослідження та освоєння космічного простору. Знаменною подією стала реалізація великої програми "Інтеркосмос", що була значним внеском у справу спільного дослідження навколоземного простору вченими різних країн. У співдружності з французькими вченими було здійснено проект "Аркад" за допомогою супутника "Орел".

В.Ф. Уткін брав найактивнішу участь у роботах з використання оборонних науково-технічних розробок на користь науки та народного господарства: створення ракети-носія "Циклон" на базі СС-9, супутника "Космос-1500", використаного для виведення каравану суден із льодів Східно- Сибірське море.

Заслуги та досвід В.Ф. Уткіна, його авторитет у міжнародних наукових колах багато в чому визначили його призначення співголовою спільної з НАСА експертної комісії - "комісії Уткіна-Стаффорда", що здійснювала взаємний контроль над проблемними питаннями створення МКС.

 

 

 

 

Підприємства організатори