Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Архів

Сучасні жінки вражають! Вони здійснюють наукові відкриття і подвиги, викладають, лікують, навчають, створюють шедеври мистецтва, і навіть підкорюють космічний простір.

Жінки-науковці відомі в українському космосі. Вони працюють у різних напрямах науки. В Державному космічному агентстві України та на підприємствах, які входять в космічну галузь нашої країни працює майже 50% жінок, тоді як в інших країнах в космічній промисловості, в космічній галузі працює від 20 до 30% жінок, вважається, якщо 30%, то це вже дуже добре. Українські жінки роблять вагомий внесок у розвиток різних напрямів космічної науки на рівні з чоловіками. Згадаємо деяких з них.

  • Єлизавета Кордюм, професор, доктор біологічних наук, член-кореспондент НАНУ, людина з міжнародним ім’ям, яка працює у сфері космічної біології. Вона була безпосереднім розробником експериментів українського космонавта Леоніда Каденюка, керувала його програмою та працювала над даними.
  • Наталія Куссуль, професор, доктор технічних наук, заступниця керівника Інституту космічних досліджень з наукової роботи. Відома у всьому світі розробниця провідних методик обробки даних дистанційного зондування Землі.
  • Наталія Малишева, доктор юридичних наук, професор, займається розробками аналізу у сфері космічного права, бере участь у роботі провідних міжнародних організаціях за цим спрямуванням.
  • Надія Адамчук-Чала, кандидат біологічних наук, космічний еколог, науковий співробітник департаменту рослинництва Університету Макгілла (Монреаль, Канада), старший науковий співробітник відділу Радіаційної екології та дистанційного зондування ландшафтів Інституту агроекології і природокористування НАН України. Надія була дублером Леоніда Каденюка та готувалася до польоту в Космос, займалася обробкою експериментів, які виконував на орбіті Леонід Каденюк і далі працює в сфері космічної біології.

Серед жінок-астронавтів є жінки з українськими коріннями.

  • Гайдемарі Стефанишин-Пайпер – жінка-астронавт NASA, її зацікавленість Україною не випадкова, батько родом із Львівщини. Завдяки Гайдемарі український прапор вдруге побував у космосі. Слід зазначити, що ця жінка не лише піднялася в небо, виходила у відкритий космос, встановлюючи сонячні батареї, а ще й двічі побувала на Міжнародній космічній станції і є однією з найкращих астронавтів NASA.
  • Роберта Лінн Бондар – перша канадська жінка-астронавт, що побувала у космосі. Народилася в сім’ї етнічних українців з Івано-Франківщини. За освітою Роберта лікар-невролог. Космосом дівчина захопилася ще у школі. Любила спостерігати за зірками, читати фантастичну та наукову літературу. Вирішивши стати астронавтом, освоїла пілотування літаком. Була зарахована до загону астронавтів, пройшла підготовку та здійснила космічний політ в NASA (США).
  • Джудіт Арлен Рєзнік – американський інженер та астронавт NASA, батько якої народився в Києві. Вперше побував у космосі та облетів Землю 96 разів, стала четвертою жінкою у світі, яка побачила Землю з космосу. Джудіт загинула під час старту місії STS-51-L, коли летіла вдруге, під час вибуху космічного корабля шаттл «Челленджер». Посмертно Джудіт було присуджено численні нагороди. На честь Джудіт Рєзнік названо кратер на зворотній стороні Місяця та астероїд.

Нещодавно адміністратор NASA сказав, що першою людиною, яка ступить наступною на Місяць і Марс, буде жінка.

 

Підприємства організатори