Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Наукові читання «Дніпровська орбіта»
Гуманітарні аспекти ракетно-космічної техніки
Історія

XII Наукові читання «Дніпровська орбіта – 2017»

XII Наукові читання «Дніпровська орбіта-2017» було проведено 26-28 жовтня 2017 року на базі НЦАОМ ім. О.М. Макарова та ДП «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля».

Організаторами XII Наукових читань «Дніпровська орбіта» виступили:

  • Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля»,
  • Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова (НЦАОМ),
  • Музей космонавтики ім. С.П. Корольова Житомирської обласної ради
  • за підтримки Державної космічної агенції України, Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод ім. А.М. Макарова», Українського молодіжного аерокосмічного об'єднання «Сузір'я».

Заявки для участі в Наукових Читаннях надійшли від фахівців та наукових співробітників, молодих науковців та студентів підприємств, організацій та ВНЗ аерокосмічної галузі Дніпра, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Житомира, Харкова, Полтави, Чернівців та ін. міст України.

За рішенням оргкомітету XII Наукові читання «Дніпровська орбіта» було присвячено 20-річчю польоту Леоніда Костянтиновича Каденюка, першого космонавта незалежної України.

Офіційне відкриття та пленарне засідання відбулося 26 жовтня 2017 року о 16:00 год.

З вітальним словом до учасників та гостей звернувся в.о. Генерального директора Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова Кулик Олексій Володимирович. З вітальними словами від ДКА України виступив начальник відділу персоналу та попередження корупції Кузьмін Володимир Родіонович. Також з привітаннями до учасників та гостей звернулися перший технічний директор програми «Морський старт», Герой України Володимир Геннадійович Команов та голова правління УМАКО «Сузір'я», член наглядової ради НЦАОМ ім. Макарова Петров Олег Володимирович.

«Місія – Космос»: під такою назвою пройшов виступ Леоніда Костянтиновича Каденюка, який розповів про підготовку до космічного польоту, свою роботу в Космосі, поділився своїми спогадами та відчуттями від перебування в Космосі.

Ювілейні відзнаки від імені ДП «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля», одного з беззмінних організаторів Наукових читань, вручили заступник Генерального конструктора з льотно-конструкторських випробувань та льотної експлуатації Агарков Анатолій Васильович та заступник Генерального директора з кадрової, соціальної політики та загальних питань Жовтяк Валерій Дмитрович.

Пленарне засідання завершило показ відеофільмів «Полум'я вогню. М.К. Янгель»

27 жовтня 2017 року відбулися засідання з 6 наукових напрямів:

  • історія авіації та ракетно-космічної техніки;
  • аерокосмічну освіту молоді та вузівську науку;
  • екологія та Космос;
  • філософія та Космос;
  • економіко-правові, гуманітарні та етичні та аспекти освоєння Космосу;
  • молодь та Космос.

Усього було заслухано 52 доповіді, в обговоренні взяли участь понад 80 учасників та гостей Наукових читань, серед яких найчисельнішою була делегація спеціалістів ДП ​​«Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля».

В учасників та гостей була унікальна можливість поспілкуватися з першим космонавтом незалежної України Леонідом Каденюком. Велику цікавість викликала лекція радника голови ДКА України Едуарда Івановича Кузнєцова «Всесвіт: його народження, сьогодення та майбутнє».

У рамках Наукових читань пройшов круглий стіл «Життя під чужим ім'ям», присвячений 120-річчю від дня народження Юрія Васильовича Кондратюка – одного з основоположників теоретичної космонавтики, який розрахував оптимальну траєкторію польоту до Місяця, згодом названу «трасою Кондратю». З доповіддю-презентацією про життєвий шлях Ю.В. Кондратюком виступила кандидат історичних наук, доцент Полтавського національного технічного університету ім. Ю.В. Кондратюка Надія Костянтинівна Кочерга.

Ось такими цікавими та змістовними були цього року Наукові читання «Дніпровська орбіта».

27 жовтня 2017 року о 17:00 відбулося заключне засідання, на якому було підбито підсумки роботи Наукових читань. Своїми враженнями про роботу секцій поділилися члени наукового комітету доктор історичних наук Кушлакова Надія Миколаївна, доктор технічних наук Січовий Олексій Володимирович, кандидат технічних наук Хуторний Віктор Васильович та інженер-конструктор Селіфонов Іван Петрович.

Найкращі доповіді були відзначені дипломами та рекомендовані до публікації у фахових наукових журналах: «Вісник Дніпропетровського Національного університету. Серія Історія та філософія науки та техніки», «Екологія та ноосферологія», альманах «Грані», «Механіка гіроскопічних систем», «Інформаційні системи. Механіка та управління».

Підприємства організатори